• PRETEKY NA BICYKLOCH O TITUL MAJSTRA OBCE OSLANY

•

Na preteky o titul majstra obce Oslany, ktoré sa uskutočnia 29.7.2023 je potrebné sa prihlásiť na nasledujúcom linku >>

Preteky sa uskutočnia na klasických bicykloch a trať prispôsobená vekovým kategóriám nebude náročná.

Tešíme sa na vašu účasť a pripomíname, že okrem pretekov je pripravený aj bohatý sprievodný program.

• Koncoročný výlet Bojná

•      V závere školského roku sa obe tretiacke triedy spoločne so 4.A vybrali na školský výlet do Bojnej.

Najprv sme navštívili vynovené a rozšírené archeologické múzeum priamo v obci. Pani sprievodkyňa deťom pútavo a zrozumiteľne priblížila našu históriu, predovšetkým obdobie Veľkej Moravy. Zoznámila ich s archeologickými vykopávkami z neďalekých Hradných valov a ochotne odpovedala na všetky zvedavé otázky. V závere prehliadky si deti mohli pomocou pečiatok so znakmi cyriliky vytlačiť na pamiatku svoje mená.

Náš výlet pokračoval v známom Ranči pod Babicou, kde sme si prezreli rôzne druhy zvierat. Neobyčajným zážitkom bol pobyt vo voliére s lemurmi. Po prehliadke si deti oddýchli na detskom ihrisku.

Všetci sme sa v areáli ranča cítili veľmi príjemne vďaka novým záhradným a oddychovým prvkom.

Dobré počasie, veselá nálada a skvelé zážitky zavŕšili náš spoločný výlet.

Za všetkých zúčastnených D. Preťová a S. Košianová

• Exkurzia do Hronského Beňadiku

• Na skalnatom návrší, nad obcou Hronský Beňadik, ktorá sa nachádza južne od Novej Bane, stojí mohutný opevnený benediktínsky kláštor, patriaci medzi najstaršie a najvýznamnejšie stavebné pamiatky na Slovensku, siahajúci do obdobia Veľkej Moravy. Práve tam sa vybrali naši žiaci tretieho ročníka, ale nielen oni spolu s pánom farárom Branislavom Markovičom na exkurziu.

Milá a ochotná pani sprievodkyňa nás previedla dominantou chrámu Baziliky sv. Benedikta opáta, Kaplnkou Kristovej Krvi a kláštora.

V Bazilike sv. Benedikta opáta, ktorá je bazilikou minor sú uložené relikvie sv. Benedikta a sv. Scholastiky.

V Kaplnke Kristovej Krvi sme si prezreli relikviár s Ježišovou Krvou.

V kláštornom skriptoári si deti mohli vyskúšať stredovekú techniku prepisovania listín brkom a atramentom.

Deti sa mohli v kláštorných priestoroch dotknúť niektorých vystavených exponátov v miestnosti s výklenkom.

Pri svätej omši, ktorú nám odslúžil náš pán farár, si naši chlapci vyskúšali, aké je to miništrovať v takej historickej Bazilike.

Príjemnou bodkou prehliadky bola kláštorná čajovňa, kde sme spolu s deťmi mohli občerstviť voňavým bylinkovým čajom, ktorý nám pripravila ochotná pani Erika. Deti si na pamiatku kúpili drobné spomienkové predmety.

Spoločne sme prežili príjemný deň naplnený novými zážitkami a vedomosťami.

Mgr. Renáta Fábryová

Mgr. Anna Smatanová

• Exkurzia

• Exkurzia do bývalých kasární v Čereňanoch druhákov veľmi potešila. Dňa 28 .6. 2023 zorganizoval pán Mokrán s manželkou pre deti výnimočné podujatie plné zaujímavostí. Začalo sa prehliadkou Múzea chemického vojska. Československé chemické vojsko bolo svetovou špičkou a zaujímavé exponáty v múzeu sú toho dôkazom. Bolo čo obdivovať. Milým prekvapením boli raňajky pripravené vo firme JOSIP. Ako a kde sa varí 1000 obedov  pútavo vysvetlil sám majiteľ. Deti si so záujmom popozerali všetky priestory. Za správne odpovede na otázky, zamerané na ich pozornosť, dostali odmeny. Spestrením boli hasiči z Čerenian, ktorí predviedli najmodernejšiu techniku i spôsob výcviku detí. Na porovnanie sme si prezreli i historické stroje. Odvoz hasičskými autami aj s húkačkami do školy bol pre deti veľkou atrakciou a odmenou za usilovnú prácu počas školského roka. Ďakujeme všetkým, ktorí tento krásny deň pripravili.

tr. uč. Trlíková a p. asistentka M. Bridová

• Plavecký výcvik tretiakov, štvrtákov a piatakov

• V polovici júna sa 23 tretiakov, 25 štvrtákov a 5 piatakov zúčastnilo týždňového plaveckého výcviku v Národnom centre vodného póla v Novákoch.

Deti si hneď na začiatku rozdelili tréneri do 2 skupín podľa úrovne ich plaveckých zručností.

Prvá skupina plavcov sa postupne zdokonaľovala v základných plaveckých štýloch, užívali si tiež skoky do vody a rôzne zábavné hry.

Druhá skupina sa najprv zoznamovala s bazénom a učila sa prekonávať strach z vody. V závere plaveckého výcviku sa už väčšina neplavcov zbavila neistoty a pohyb vo vode im robil radosť.

Plavecký kurz ukončili tréneri slávnostným odovzdaním „ mokrých vysvedčení“.

Vďaka patrí národnému centru za umožnenie výcviku a odborný trénerský dohľad.

Za všetkých zúčastnených S. Košianová a D. Preťová