• RADA RODIČOV

• Vážení rodičia a priatelia školy,

dovoľujem si Vás privítať na našej  stránke Rady Rodičov – RR.

Rodičia, ktorí sú zástupcami každej triedy, sú volení pravidelne na začiatku školského roku na prvom rodičovskom združení.

Ciele, hlavné úlohy a predmet činnosti.

1. Cieľom Občianskeho Združenia rodičov je v spolupráci s rodičmi, pedagogickými pracovníkmi, pracovníkmi školy, orgánmi štátnej správy, verejnej správy, samosprávy a inými mimovládnymi organizáciami, ktoré sa zaoberajú výchovou
          a vzdelávaním, aktívne sa podieľať na rozvoji výchovno-vzdelávacieho procesu.

2. Zabezpečovať ochranu práv detí, ktoré sú zakotvené v dohovore o právach dieťaťa prijatom VZ OSN dňa 20.11.1989 s dôrazom na rešpektovanie jeho osobnosti.

3. Zabezpečovať ochranu záujmov rodičov detí, vyplývajúcich z ich prvoradej zodpovednosti za výchovu a vzdelávanie detí v zmysle Zákona o rodine.

4. Ochraňovať učiteľov proti nátlakovým skupinám a intrigánstvu

5. Podporovať rast umeleckých, umenovedných a športových talentov.

6. Predmetom činnosti Združenia rodičov sú aktivity zamerané na:
          a) riešenie výchovných a vzdelávacích problémov
          b) ochranu žiakov pred negatívnymi metódami vo výchove a vzdelávacom procese, stresovými situáciami a pred ich nadmerným zaťažovaním
          c) ochranu zdravia detí a podpora ich zdravého telesného a psychického vývinu
          d) zabezpečovanie racionálneho stravovania detí v škole a školskom zariadení
          e) zhromažďovanie námetov, pripomienok a požiadaviek rodičov, týkajúcich sa výchovy a vzdelávania detí v škole a školskom zariadení a spoluprácu pri ich riešení
          f) zlepšovanie životného prostredia detí v škole a školskom zariadení
          g) zabezpečovanie výchovy a vzdelávania v spolupráci s orgánmi štátnej správy, verejnej správy, samosprávy a inými mimovládnymi organizáciami
          h) pomoc pri rozvoji záujmovej činnosti detí a rodičov, pričom spolupracuje s vedením školy a školského zariadenia pri organizovaní škôl v prírode, lyžiarskych výcvikov, vlastivedných a iných zájazdov
          i) rozvoj záujmovej činnosti v spolupráci s detskými a mládežníckymi organizáciami
          j) organizovanie vedomostných, zábavných, športových súťaží
          k) zabezpečovanie pedagogických informácií

Rada rodičov je nezisková organizácia, ktorá prispieva na všetky školské aktivity výhradne z darov rodičov. Tento príspevok je dobrovoľný. Je schvaľovaný pravidelne každý rok, platí ho iba  najstaršie školopovinné dieťa. To znamená, že ak má rodič viacero detí, príspevok platí vždy LEN najstaršie dieťa. V roku 2010 sme založili občianske združenie, ktoré nás oprávňuje poberať 2% z daní fyzických osôb.

Príspevky  rodičov sú používané na rôzne aktivity, ktoré absolvujú všetky deti bez ohľadu na ročník a to, či daný rodič zaplatil príspevok alebo nezaplatil. Nie je účelom Rady rodičov vyčleňovať príspevky LEN pre deti ktorých rodičia prispeli. V konečnom dôsledku by na to doplácali deti.

Môžem spomenúť akcie ktoré sa pravidelne konajú a sú prístupné pre všetky deti ZŠ. Je to vianočná akcia Vymysli-Urob-Daruj. Prispievame aj na MDD, karneval, venček, lyžiarsky, školu v prírode, plavecký, rozlúčka s deviatakmi, odmeny najlepším žiakom na konci roka, či cestovné na súťaže, ktoré deti absolvujú v hojnej miere.

Všetky deti prejdú od prvého ročníka istým procesom, kde sú peňažné prostriedky použité tak, aby mali rovnaké príspevky ako ich predchodcovia. Každoročne sa Rada rodičov snaží prispievať tak, aby všetci žiaci mali rovnaké možnosti a samozrejme rovnaké príspevky. No tieto sú podmienené tým, koľko peňazí sa vyzbiera za daný rok.

Rada rodičov pracuje v šk. roku 2023/24 v nasledovnom zložení:

AU - Alica Šnircová

I. A - Anna Špilajová Beckertová