• Špeciálna  trieda pre žiakov s autizmom

Nie je tajomstvom, že Základná škola v Oslanoch ako jediná základná škola v Trenčianskom samosprávnom kraji vytvorila triedu, ktorá umožňuje vzdelávanie žiakov s pervazívnymi vývinovými poruchami autistického spektra pre deti bez mentálneho postihnutia. Trieda začala svoju existenciu 1.9.2019

Už samotný vznik triedy možno hodnotiť ako malý zázrak a veľký úspech súčasne. Nehovoriac o finančnej náročnosti, personálnom zabezpečení či legislatívnych úskaliach, ktoré sprevádzajú každé presadenie novinky v oblasti vzdelávania je dnes už jasné, že vedenie školy  veľmi skoro odhadlo potrebu vzdelávania týchto detí do budúcnosti a dokázalo triedu napriek ťažkostiam vytvoriť a privítať žiakov, ktorí by boli v bežnej triede nepochopení, nešťastní a ťažko vzdelávateľní. Ide o žiakov, ktorých hodnota IQ je rovnaká ako u iných detí, teda majú právo na vzdelávanie v bežnej základnej škole. Iná je však hodnota EQ oproti bežnej populácii rovesníkov. Ich zmyslové vnímanie je odlišné - oveľa citlivejšie a taktiež vyhodnocovanie bežných sociálnych situácií je veľakrát neštandardné. Práve z týchto dôvodov je vznik tzv. autistickej triedy veľmi významný, a, našťastie vnímaný veľmi pozitívne nielen zo strany rodičov ale i odbornej verejnosti. Nakoľko sú žiaci rýchlo unaviteľní a vzdelávanie je pre nich nadmieru vyčerpávajúce, trieda je organizovaná tak, aby mali možnosť oddychu, pokoja a pocitu bezpečia. V praxi to znamená, že deti majú k dispozícii interaktívnu tabuľu, notebook, tzv. tulivaky  alebo vlastný kútik, kde môžu byť samy a nehrozí, že by si ublížili. Vo výučbe sú využívané prvky muzikoterapie, ergoterapie či arteterapie, ktoré žiakov dokážu motivovať k výkonom a v prípade nepohody alebo afektu stabilizovať. Najväčším prínosom v oblasti vzdelávania v triede je možnosť vlastného tabletu pre každého žiaka, ktorý projektovo zabezpečila naša škola. Autistické deti počítačom a tabletom rozumejú „nadštandardne“, preto aj vzdelávanie za pomoci tabletov vnímajú ako relax a dokážu si tak osvojiť oveľa väčšie množstvo informácií. A to je predsa cieľom každého učiteľa. Dostať do každého žiaka toľko vedomostí, koľko je možné. Ale spôsobom, ktorý ho pozdvihne a urobí z neho šťastného a plnohodnotného človeka v budúcom živote.

Platná legislatíva nám však stále neumožňuje zriadenie špeciálnej triedy aj na druhom stupni.   Preto niektorí  žiaci, absolventi 1.stupňa v špeciálnej triede postúpili na druhý stupeň do bežnej triedy, kde sa vzdelávajú s intaktnými žiakmi s pomocou asistenta učiteľa.