• Babičkina záhrada

• Projekt „Babičkina záhrada“

„Zelené oči“ je grantový program na podporu environmentálnych projektov Trenčianskej župy, ktorý ponúka environadšencom získať finančné prostriedky na svoje projekty. Granty sú poskytované na základe Všeobecného záväzného nariadenia (VZN)
          č. 27/2016 schváleného Zastupitel'stvom TSK 11. júla 2016.

Účelom vzniku grantu Zelené oči bola snaha TSK podporiť aktivity a činnosti obyvateľov kraja, ktoré sú zamerané na ochranu a zlepšenie stavu životného prostredia.

Náš projekt  - Babičkina záhrada - bol zameraný na edukáciu priamo v prírode (outdoorové metódy), vyučovanie zážitkovou formou tak pre žiakov 1. stupňa ZŠ (využitie na hodinách slovenského jazyka a literatúry, matematiky, prírodovedy, pracovného vyučovania, prvouky, výtvarnej výchovy, vlastivedy), ako aj žiakov 2.stupňa (predmety technické práce, biológia). Vybudovaním Babičkinej záhrady budeme počas priameho vyučovania v prírode napĺňať ďalšie zložky výchovno–vzdelávacieho procesu: ochrana života a zdravia, environmentálnu výchovu, osobnostný a sociálny rozvoj, regionálnu výchovu a tradičnú ľudovú kultúru. V dnešnej modernej technickej dobe plnej informácií je potrebné hľadať nové formy a metódy práce so žiakmi. Naším cieľom je viesť deti k starostlivosti o prírodu, jej poznávanie a ochranu.

Projekt umožní a pomôže deťom pozorovať zmeny v živote rastlín
          od semienka po plod, spoznávať liečivé byliny a ich využitie. Areál Babičkinej záhrady plánujeme v budúcnosti rozšíriť o skalku, živé vŕbové „stany“, plot s drobným ovocím, oddychový kútik... Udržateľnosť projektu bude zabezpečená prostredníctvom outdoorového vyučovania prvouky, prírodovedy a biológie. V popoludňajších hodinách bude starostlivosť o záhradu zabezpečená v rámci krúžkovej činnosti.

V rámci projektu sme vybudovali základ prírodnej záhrady, ktorá
          je chránená tradičným dreveným plotom s bráničkou pri vstupe. Vo vnútri
          sú vytvorené vyvýšené záhony z drevených paliet, vystlané izolačnou fóliu.
          Pri práci nám aktívne pomáhali členovia Klubu dôchodcov a starí rodičia našich žiakov.  Dno bolo vyplnené odpadovým materiálom – konáre, kukuričné steblá – v spolupráci s obecným úradom a  za výdatnej pomoci žiakov školy. Konáre
          sme prekryli kompostom zo školského  areálu, ktorý ochotne vyvážali naši chlapci - deviataci. Vrchnú vrstvu sme zaviezli zeminou aj s technickou pomocou obecného úradu. Do takto pripravených záhonov zasadili rôzne druhy zeleniny. Semená a sadeničky sme zabezpečili z vlastných zdrojov.

Ďalej sme si svojpomocne vytvorili jednu bylinkovú špirálu. Jadro špirály tvorí betónová skruž. Pri jej napĺňaní  sme opäť využili pomoc našich deviatakov. Na  stenu špirály sme poukladali kamene z areálu školy. Sadeničky do bylinkovej špirály boli použité z  vlastných zdrojov. Pri budovaní našej záhrady boli do realizácie zapojení aj naši žiaci – starší pri náročnejších prácach, deti prvého stupňa pri dočisťovaní a drobných úpravách. Naďalej počítame s aktívnou pomocou našich rodičov, starých rodičov a ich účasťou  na brigádach. Do projektu sa zapojili nielen žiaci a zamestnanci školy, pracovníci obecného úradu,  ale aj širšia verejnosť (rodičia, starí rodičia žiakov ap.)

Finančné prostriedky boli použité podľa schválenej žiadosti účelovo a efektívne. Projekt bol spolufinancovaný OZ Rodičia a priatelia pri ZŠ v Oslanoch.

Brány Babičkinej záhrady sme otvorili prestrihnutím pásky dňa 28. júna 2017.
          Na slávnosť boli pozvaní všetci žiaci a zamestnanci našej školy, starosta obce Oslany
          a dôchodcovia, ktorí sa spolupodieľali na budovaní záhradky. Prítomní boli i niektorí rodičia a  starí rodičia našich detí. Tradičný charakter tohto projektu sme umocnili vystúpením folklórnej skupiny Kolovrátok, ktorej členky sú naše bývalé žiačky.

V rámci spoločenského podujatia Deň Medzihoria dňa 1. 7. 2017 mali možnosť občania zúčastnených obcí (Oslany, Horná Ves, Radobica, Veľké Uherce, Veľké Pole) nahliadnuť do priestorov novovytvorenej edukačnej záhrady. Potešil nás záujem  predsedu TSK o tento projekt. Projekt bude  spropagovaný prostredníctvom webovej stránky školy aj obce, nástenky v obci,  regionálneho týždenníka  My Hornonitrianske noviny (Prieboj) i v miestnom časopise  Osliansky spravodaj (občasník o činnosti samosprávy a živote obce Oslany).

Naše poďakovanie patrí Trenčianskemu samosprávnemu kraju, ktorý je garantom projektu Zelená župa. Vďaka poskytnutiu dotácie mohla byť Babičkina záhrada vybudovaná. Zároveň vyjadrujeme veľkú vďaku všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na realizácii  novej záhrady (vedenie školy,  zamestnanci a žiaci školy,   starosta obce a pracovníci obecného úradu, starí rodičia našich detí  a členovia Klubu dôchodcov). Vzájomnou spoluprácou sa nám podarilo i napriek časovej tiesni  naplniť cieľ projektu – vybudovanie prírodnej učebne pre žiakov našej školy. Pozrite si fotografie.