Vstredu 30.6.2021 sa na školskom dvore o 8,00 hod. uskutoční slávnostné ukončenie školského roka 2020/2021. Následne žiaci dostanú v triedach vysvedčenie. Školský klub detí už v tento deň nebude v prevádzke.
Vstredu 30.6.2021 sa na školskom dvore o 8,00 hod. uskutoční slávnostné ukončenie školského roka 2020/2021. Následne žiaci dostanú v triedach vysvedčenie. Školský klub detí už v tento deň nebude v prevádzke.
Z dôvodu odstávky elektr. energie bude 29.6. 2021 suchý obed, ktorý bude vydaný žiakom ráno. Ak nemáte záujem prosíme odhlásiť do 24.6. 2021 cez EDUPAGE.
Plavecký hrad, borovicové lesy na Záhorí aj veterná elektráreň Cérova-Rozbehy boli cieľom spoznávania ďalších krás nášho malebného Slovenska. Oblasť „za pohorím Malé Karpaty“ Záhorie ponúka množstvo zaujímavých miest. Okrem mnohých zrúcanín hradov – Pajštún, Korlátka, Plavecký hrad je tento región charakteristický najmä borovicovými lesmi, ktoré rastú na pieskových pôdach. Vraví sa, že ak by Mária Terézia nevysádzala na Záhorí borovice, mali by sme na Slovensku malú Saharu. A odkiaľ sa tu ten piesok vzal? Asi 2 milióny rokov dozadu sem jemný piesok navial vietor z nivy rieky Morava. Vplyvom vetra sa tu usádzal a vytváral pieskové duny. Borovicové lesy sú fenoménom, ktorý inde v strednej Európe nenájdeme. Niečo podobné vidieť už len na pobreží Holandska a Belgicka alebo vo Francúzsku. Celú oblasť Záhoria však zaberá vojenský priestor.
Nájdeme tu aj zrúcaniny hradov. Jeden z najkrajších je Plavecký hrad na obcou Plavecké Podhradie. Výstup naň nie je náročný a ani časovo dlhý. Asi po 25 minútach od parkoviska sa naskytnú krásne výhľady na takmer celú Záhorskú nížinu. Pri dobrom počasí vidieť až do Rakúska a na Moravu. Hrad bol postavený v 13.storočí a od začiatku 17.storočia je z neho už len zrúcanina. Dodnes je dominantou regiónu.
Z hradu vidieť aj jednu z mála veterných elektrárni na Slovensku – Cérova-Rozbehy. Je to prvá veterná elektráreň na Slovensku so 4 turbínami, ktoré sú neprehliadnuteľné už z diaľky. Blízko nej sa nachádza zrúcanina hradu Korlátko a malá vyhliadková veža.
Slovensko je malá ale krásna krajina s bohatou históriou, ponúkajúca množstvo kultúrnych aj prírodných pamiatok a krásnych miest, ktoré sa určite oplatí vidieť a spoznať. K takým patrí určite aj región ZáhoriaJ.
Mgr. Boris Marhevka, Ing. Andrea Obertová a žiaci VIII. ročníka
Napriek chýbajúcim cyklotrasám sme sa na „ Deň detí“ vybrali na bicykloch do okolia našej obce. Presne 31 km sme prešli po cestách, poľných cestách, cez lesy. Zo školy sme šli smerom na kameňolom pod Veľkým vrchom( Bralie), potom smerom na kúpele Chalmová, Zemianske Kostoľany, zastavili sa pri hrobke rodu Tarnóczyovcov a po prejdení hlavnej cesty nás čakalo stúpanie do Kamenca pod Vtáčnikom. Zástavku sme mali na “ Farme pod Vtáčnikom“, kde sme sa občerstvili, pokúpili mliečne výrobky, korbáčiky, ovčie syry, kravské syry, sadli znovu na bicykle a poľnými cestami okolo Bystričian a Čerenian sme po 4 hodinách došli znovu do Oslian. Počasie bolo krásne a hoci mierne unavení, boli sme radi, že sme si „Deň detí“ spestrili aj takouto športovou aktivitou.
Mgr. Boris Marhevka a žiaci VIII. A
„Čo dnes dokáže dieťa v spolupráci s druhými, dokáže zajtra samo.“ (Vygotskij)
Naši siedmaci Tamarka Obertová, Emka Tomová a Samuel Michalík navštívili Strednú odbornú školu J.A. Baťu v Partizánskom, kde sa zúčastnili partnerského učenia. Je to forma kooperatívneho vzdelávania, pri ktorej starší žiaci odovzdávajú svoje vedomosti a skúseností mladším žiakom. Výučba prebiehala v chemickom laboratóriu. Úlohou bolo zistiť množstvo vitamínu C v ovocí a zelenie. Naši siedmaci výsledky spracujú a získané vedomosti a skúseností odprezentujú svojim mladším spolužiakom. Práve takáto forma vzdelávania pripravuje deti do života, zlepšuje socializáciu, tímovú spoluprácu a rozširuje rozsah ich poznania.
Ing. Miriam Vanková
V environmentálnom akčnom pláne programu Zelenej školy máme mnoho zaujímavých aktivít. Niektoré sa nám už podarilo zrealizovať, niektoré nás ešte čakajú.
Pred pár dňami sme sa dočkali lúčneho labyrintu. Pán školník naštartoval kosačku a „zahryzol sa“ do našej lúky. Tá po daždivom počasí riadne podrástla – na našu radosť. Dohodli sme sa s pánom školníkom, že ju nebude kosiť naraz, ale postupne, po častiach. Vznikli tak rôzne uličky a križovatky, ktoré hneď deti vyskúšali. Radosť, nadšenie v očiach, úsmev na perách – to všetko sme mohli vidieť na ich tvárach... a prebúdzajúca sa fantázia. K uličkám pribudli lúčne domčeky: mladé stromky lipy sme oslobodili od vysokej trávy a deti si pod ich korunami vytvorili jednoduché bývanie. Z pokosenej trávy boli razom sedačky, z kvietkov a konárikov sa stali obrazy, pozbieranými kameňmi si „vydláždili“ svoje príbytky...a mohli začať návštevy. Tretiaci boli veľmi tvoriví, bavilo ich to a vo svojej zábave pokračovali aj popoludní s pani vychovávateľkou.
Ďakujeme, pán školník, za ochotu a chuť pustiť sa do tejto aktivity s nami. Vďaka Vám získali deti úžasný priestor pre hru i zábavu, miesto na rozvoj svojej fantázie a zároveň pozorovanie a spoznávanie prírody.
Za všetky nadšené deti zapísala Daša Preťová
4. júna 2021 (piatok) sa pri príležitosti MDD ruší klasické vyučovanie. Žiaci strávia 4 vyučovacie hodiny (do 11,20 hod.) inviduálnym programom s triednymi učiteľmi.
Vážení rodičia, v dňoch 16. - 20. augusta 2021 Vám ponúkame možnosť prihlásiť Vaše dieťa do letnej školy. Žiaci, ktorí sa jej zúčastnia, zažijú týždeň plný zážitkov, zábavy a poznávania, no zároveň sa hravou formou zdokonalia v školských výkonoch pomocou tematicky zameraných aktivít. Deti sa môžu tešiť na čarovanie s receptami starých mám, budú tvoriť umelecké diela z recyklovaných materiálov, zahrajú sa na profesionálov v rôznych oblastiach a čaká ich veľa ďalších zaujímavých aktivít. Toto všetko sa bude diať v areáli školy, ale aj prostredníctvom výletov do blízkeho okolia. Ak máte záujem, prihláste svoje dieťa najnekôr do 3. 6. 2021, do 12. hodiny. (Po prihlásení cez rodičovské konto v časti "prihlasovanie".)
Posledné májové dni našich štvrtákov zaujala výzva „Koľko lásky je vo vašom srdci? Máj, lásky čas...“
Cieľom výzvy bolo vyrobiť pozdrav - darček , ktorý by potešil ľudí v seniorských centrách. Deti neváhali ani chvíľku. Na hodine pracovného vyučovania bolo rušno. Všetci strihali, prepletali a lepili srdiečka. Pomáhali si navzájom. Napísali pozdrav a tešili sa z toho, že niekoho neznámeho môžu potešiť. Podarilo sa. Seniori v Radobici a v Nitrianskych Sučanoch neskrývali svoje prekvapenie i radosť z toho, že práve deti majú lásky na rozdávanie.
Keďže v tejto zložitej dobe sú stretnutia nemožné, vymenili sme si aspoň fotografie detí a seniorov. Všetci sme si zároveň uvedomili, ako málo niekedy stačí, aby sme sa mohli usmiať, byť šťastní...
Zapísala: PaedDr. Eva Trlíková
Pozrite si krátke video z "DŇA ZEME".
Kamera, strih, úprava videa Samuel Galanský.
Každoročne si aj naša škola pripomína rôznymi aktivitami Deň Zeme. Tento rok sme si ho užili viackrát...a úspešne.
Prvou aktivitou bola pripomienka dôležitosti tohto sviatku v našom školskom rozhlase. Žiaci vo svojich triedach riešili rôzne úlohy týkajúce sa ochrany prírody, životného prostredia a triedenia odpadu. Druháci si navyše s pani asistentkou napiekli chutné zeleno-modré koláčiky. Tretiaci napísali našej Zemi list so svojimi želaniami. Spolu so štvrtákmi a piatakmi absolvovali tiež e-learningový kurz Pre lepšiu budúcnosť Zeme. Zaujímavým spôsobom sa zoznámili s pojmami „klimatické zmeny, skleníkový efekt, skládky odpadu, triedenie odpadu, recyklácia“. Veselé úlohy tohto kurzu dokonca zvládli aj deti z našej autistickej triedy.
Nasledoval týždeň zaujímavej aktivity Do školy po svojich z programu Zelenej školy, do ktorej sa zapojili deti 2. -4. ročníka. Žiaci si každý deň zapisovali do špeciálnej omaľovánky, akým spôsobom chodili do a zo školy a čo si pri tom všímali.
Po opätovnom návrate žiakov druhého stupňa sme do našich aktivít zapojili celú školu. Šiestaci a siedmaci si pripravili pre žiakov 1.-5. ročníka rovesnícke učenie podľa tém jednotlivých stanovíšť – Búdky a kŕmidlá pre vtáky; Hmyzie domčeky; Hádaj strom; Plasty a ich triedenie; Cintorín odpadkov; Prírodný šperk; Maľovná zemeguľa; Earth day; Záhradní pátrači; Čistý rybníček; Trhám, trháš, trháme...(kartóny). K aktivitám Dňa Zeme sa pridali aj najstarší žiaci – ôsmaci a deviataci. Niektorí pomáhali s organizáciou stanovíšť, ďalší pomáhali s úpravou terénu a čistením areálu školy a časť z nich sa vybrala zbierať odpadky do jednotlivých ulíc obce Oslany.
Bol to skrátka skvelý (týž)Deň a všetkým zúčastneným patrí veľké ĎAKUJEM!
Osobitne sa chcem poďakovať triednym pani učiteľkám, ďalej Mirke, Andrejke, Livke, Zlatke a Maťke za veľkú pomoc a ochotu pri organizácii „nášho Dňa“.
Za všetkých nás zelených zapísala Daša Preťová
Občianske združenie Liga proti rakovine vyhlásila súťaž pre školy o najväčší narcis. Trieda VI.B vyrobila papierový narcis veľký 1,84 m. Deti sa počas výroby dozvedeli o aktivitách LPR ako aj o dôležitosti dobrovoľníctva v našej spoločnosti. Cieľom aktivít tohto združenia je šírenie osvety a vštepovanie zdravého životného štýlu mladým ako prevenciu proti civilizačným ochoreniam. Sme vďační, že narcis ako nádherný symbol Ligy proti rakovine ,, zakvitol ,, aj v našej škole.
Ing. Miriam Vanková, Zlatica Fruňová
Testy na Covid-19, ktorými sa žiaci a ich rodičia doposiaľ preukazovali pri návšteve školy, od 3. 5. 2021 už nie sú potrebné. Vyhlásenie zákonného zástupcu je povinné. Stiahnite si ho tu: Vyhlasenie_zak._zastupcu_platne_od_3._5._2021.pdf Ďakujeme za spoluprácu a porozumenie. Pozrite si celé usmernenie: Usmernenie_k_navratu_ziakov_do_skol_od_3._5._2021.pdf
s účinnosťou od 26. 4. 2021 sa v našej škole obnovuje prezenčné vyučovanie pre všetkých žiakov.
Žiaci a rodičia sa nemusia obávať návratu do školy. Rozvrh je upravený na dva týždne tak (do 7. 5. 2021), aby žiaci mali priestor a čas adaptovať sa na školské prostredie. V rámci dvoch adaptačných týždňov budú mať hodiny s triednym učiteľom (THF). Vyučujúci sa budú snažiť minimalizovať stresové situácie a vytvárať bezpečné prostredie. Počas týchto týždňov sa bude učivo iba opakovať a precvičovať. Žiaci budú mať dostatok času na obnovenie pracovných a študijných návykov. Upravený rozvrh je zverejnený v edupage (Kliknite na stály rozvrh).
Žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni budú mať zabezpečený obed. Ak nemajú záujem o obed je nutné odhlásiť sa cez edupage (prípadne telefonicky na tel. č. 046/549 20 55).
Podmienkou vstupu žiaka do školy je potreba testu žiaka a testu aspoň jedného jeho zákonného zástupcu, ktorý s ním žije v spoločnej domácnosti. Splnenie podmienky negatívneho výsledku testu bude rodič preukazovať prostredníctvom čestného vyhlásenia, ktoré tvorí prílohu tohto dokumentu (prípadne elektronicky cez edupage z rodičovského konta v module: Žiadosti-vyhlásenia). Triedni učitelia budú overovať splnenie podmienky formou požadovania predloženia príslušného dokladu – potvrdenia o negatívnom výsledku testu na COVID-19 od žiakov nie staršom ako sedem dní, alebo doklad o výnimke- ak žiak, alebo rodič už prekonal ochorenie COVID, prípadne je rodič po druhej dávke očkovania.
V prípade, ak zákonný zástupca, alebo žiak neabsolvuje testovanie a z tohto dôvodu sa žiak nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, škola eviduje neprítomnosť žiaka podľa týchto podmienok:
a) ospravedlní absenciu žiakovi, ak je táto zákonným zástupcom riadne nahlásená z dôvodu netestovania zákonného zástupcu, alebo žiaka a zároveň zabezpečuje kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa.
Ak tak zákonný zástupca neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľka školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní,
b) ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu a), žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka,
c) zákonný zástupca nemá nárok na tzv. „pandemickú OČR“.
Žiaci našej školy sa každoročne zapájajú do matematickej súťaže v Pytagoriáde.
Všetci sa po úspešnom absolvovaní školského kola veľmi zodpovedne pripravovali na vyššie kolo – okresnú súťaž, ktorá prebehla 13.4. a 14.4.2021.
Tento rok musel organizátor reagovať na aktuálne platné protipandemické opatrenia, v dôsledku čoho mala súťaž iný, pre súťažiacich náročnejší priebeh.
Žiaci 1. stupňa počítali v škole, žiaci 2. stupňa sa pripájali v určenom čase z domu. Museli sa tak po prvýkrát popasovať s online úlohami, čo sa im aj úspešne podarilo a dosiahli skvelé výsledky.
V OK Pytagoriády sa zúčastnili :
Šimon Košovský 3. ročník - úspešný riešiteľ
Tamara Valentová 3. ročník - úspešný riešiteľ
Jakub Brida 3. ročník Mgr. Soňa Košianová
Hana Tvrdoňová 4. ročník - úspešný riešiteľ PaedDr. Eva Trliková
Patrik Čmiko 5. B - úspešný riešiteľ
Frederick Komžík 6. B Mgr. Alžbeta Rusňáková
Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme. Mgr. Soňa Košianová
Presne túto vetu si povedali pani učiteľky tretieho a štvrtého ročníka našej školy posledný deň pred veľkonočnými prázdninami.
Teplé lúče jarného slniečka vylákali do školského areálu deti i dospelých. Netradičné a zábavné učenie vonku mohlo začať. Striedali sa rôzne predmety:
Na angličtine spojenej s výtvarnou výchovou si deti oboch ročníkov overovali slovnú zásobu o Veľkej noci kreslením obrázkov a písaním slov kriedami na betónovej ploche./pozrite si obrázky v našom albume/
Aj telesná výchova sa dá ľahko prepojiť s výtvarnou výchovou. Štvrtáci najprv stihli pomaľovať obľúbené veselé kamene základnou farbou. Kým farba schla, na multifunkčnom ihrisku si spolu zahrali loptové hry. Neskôr v triede dotvorili deti kamienky fixkami./pozrite si obrázky v našom albume/
Matematika v teréne? Áno, dá sa to... Tretiaci najprv dostali za úlohu od pani učiteľky nájsť všetky kartičky, ktoré boli poskrývané v areáli školy. Veselé hľadanie bolo úspešné a deti našli všetky kartičky, z ktorých poskladali tému hodiny: Veľkonočné počítanie....A tak počítali: veselo i vážne, sústredene, sami alebo vo dvojiciach. Úlohy v pracovných listoch sa pomaly zapĺňali. Nakoniec si žiaci s pani učiteľkou svoje riešenia i výsledky spoločne rozobrali ./pozrite si obrázky v našom albume/
V čase predveľkonočnom sme nemohli vynechať krásny symbol týchto sviatkov – kraslice. My sme ich s tretiakmi zdobili skutočne netradične. Boli sme vonku, tak sme využili všetko, čo nám príroda a školský areál ponúkol. Najprv deti v skupinkách hľadali zaujímavé pohľady cez šablóny kraslíc. Táto aktivita ich nesmierne bavila a užívali sme si ju spoločne. V druhej časti dostali deti za úlohu papierovú maketu vajíčka vyzdobiť materiálom, ktorý ponúka náš areál. Žiaci nás potešili úžasnou tvorivosťou a nápaditosťou./pozrite si obrázky v našom albume/
Bol to skvelý, užitočný a príjemný deň...a určite nie posledný 😊 Za kolektív tretiakov a štvrtákov zapísala D. Preťová
S príchodom teplejších dní sme sa mohli spoločne s deťmi pustiť do prípravných prác v našej Babičkinej záhradke. Čakalo nás čistenie záhonov, kopanie, trhanie buriny, pílenie rozrastených konárov...Práce je v záhrade vždy dosť, ale zároveň sa v nej veľa naučíme a tiež zabavíme. Štvrtáci a deti z druhého oddelenia ŠKD si už stihli vysiať svoje záhony. Kvitnú nám prvé kvietky a zo zeme sa tlačí pažítka i mladé lístky reďkovky, z čoho máme veľkú radosť. Tešíme sa na ďalšie aktivity, ktoré nás čakajú...a čo je najdôležitejšie, môžeme tráviť veľa času vonku – a užitočne. Lívia Sedláková a p. uč. Trlíková a Preťová
Veľká noc predstavuje nielen množstvo tradícií a zvykov, ale prináša nám i teplejšie jarné dni. Deti sa na tieto sviatky tešia, pretože sú pestré a veselé, plné zaujímavých činností. A to práve vďaka tradíciám a rôznym veľkonočným symbolom. Kuriatka, zajačiky, čerstvé vetvičky bahniatok či maľované vajíčka... Posledný školský deň pred Veľkou nocou sa druháci venovali práve im. Dievčatá tiež pripravili chutné nátierky zo šunky i vajíčok. Keď už slniečko dostatočne vyhrialo školský dvor, presunuli sme sa do areálu, kde deti súťažili rozdelení do piatich družstiev. Najskôr však museli nájsť skryté úlohy z matematiky, slovenského jazyka, prvouky. Riešili aj hádanky, osemsmerovky a nechýbalo i veľkonočné kreslenie. Všetky deti sa snažili a spoločne usilovne pracovali na čo najlepšom výsledku svojho tímu. Nakoniec ich čakala sladká odmena.
S. Šandriková
S príchodom jari a pekného počasia sa žiaci našej II. triedy na hodinách prvouky venovali aktivitám na tému Včela medonosná. Pani učiteľka Andrejka Obertová si pre ne pripravila pútavú prezentáciu.
Zábavnou formou sa deti dozvedeli informácie o význame včiel v prírode i pre život človeka a zaujímavosti zo života včiel. Včelie spoločenstvo, kráľovná, robotnice, trúdy, úle, včelár nie sú pre druhákov už neznáme pojmy. Deti si predstavili niektoré včelie produkty a výrobky - med, propolis, včelí vosk, sviečky, ozdoby. Prezreli si aj špeciálne pomôcky, ktoré včelári používajú pri svojej práci. Najviac sa však potešili, keď si mohli vyskúšať originálny skafander pre včelárov a tiež klobúk s ochrannou sieťkou. Nechýbala ani ochutnávka chlebíka s maslom a medom.
S. Šandriková
Powered by aSc EduPage