Naša škola sa tento rok zaradila medzi viac ako 400 základných škôl, ktoré od 1. ročníka zavádzajú do praxe kurikulárnu reformu výchovno-vzdelávacieho procesu.
Základnou myšlienkou tohto procesu je Učiť sa samostatne myslieť a zodpovedne konať na základe hodnôt, vedomostí a dát.
Škola má dať základy do života detí. Ten sa však za posledných 10-20 rokov veľmi zmenil. Digitalizácia priniesla zmenu prístupu k rôznym službám, zmenilo sa naše správanie v komunikácii. Mnohé informácie sme kedysi získavali len v knihách, knižniciach. Dnes si ich vieme veľmi rýchlo nájsť v mobile, na internete. V súčasnosti existujú povolania, o ktorých sme pred niekoľkými rokmi vôbec nepočuli. Vývoj v spoločnosti rýchlo napreduje a my musíme a chceme našich žiakov pripraviť na svet, o ktorom dnes nevieme, aký bude. Musíme ich preto naučiť učiť sa, chcieť sa učiť, chcieť prijímať nové informácie a zručnosti, ale na druhej strane vedieť sa v nich vyznať, kriticky ich zhodnotiť a využiť správnym spôsobom.
Potrebujeme zmeniť, upraviť a doplniť spôsoby vyučovania, zavádzať viac moderných vyučovacích metód – učenie hrou, zážitkové učenie, práca v skupinách, bádanie a objavovanie, riešenie problémov, učenie vonku... ; zmení sa tiež organizácia vyučovacieho procesu. Všetky tieto zmeny majú za cieľ zamerať sa na každého žiaka, vnímať ho ako jedinca, brať do úvahy jeho učebný štýl a schopnosti, aby sa vedel neskôr úspešne začleniť do života v spoločnosti.
Ján Ámos Komenský – učiteľ národov – už v 17. storočí tvrdil:
„To, čo bolo dobré včera, dnes už nestačí a zajtra bude málo to, čo dnes napĺňa naše nároky.“
„Keď chceme byť múdri a s nami celý svet, učme ľudí. Učiť nie, aby sme učili, ale aby vedeli. Vedieť nie, aby vedeli, ale aby položili ruku k činu.“
Snáď najviac dnešnú reformu charakterizuje jeho teória „školy hrou“:
„Ak mi niečo vysvetlíš - zabudnem, ak mi to ukážeš - zapamätám si, ale ak to urobím - pochopím. Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili.“
Túto myšlienku J.A. Komenského sa snažíme napĺňať vo vyučovacom procese s našimi prvákmi . „Hráme sa“ na písmená, na číslice, na rovné a krivé čiary, hráme rozprávky, skladáme z pasteliek slová do viet, využívame hračky na zoraďovanie, počítanie, učíme sa postupne učiť sa aj vonku, prepájame učenie v rámci predmetov podľa témy, vytvárame si učebné bloky...
Sme na začiatku tejto cesty, ktorá bude, dúfam, zaujímavá, hravá, veselá a efektívna. Našou snahou je, aby sa deti do školy tešili a hlavne aby sa chceli učiť, bádať a objavovať svet.
.....a my im v tom chceme byť trošku nápomocní...
PaedDr. Daša Preťová, triedna učiteľka 1. triedy- Lienky